Portfolio voorbereiding HBO

Nisse Lommerde mei 2023

Inhoudsopgave

1 Verschillen tussen het mbo en hbo  3
1.1 Salaris . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1.2 Baankans . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1.3 Doorstroommogelijkheden . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
2 Uitslag vragenlijst ’mijn competenties’  4
2.1 Beste competentie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.2 Minst ontwikkelde competentie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.3 Klopt mijn beeld met deze resultaten? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
3 iQuest - Oriënteren  4
4 Drijfveren en Waarden  4
4.1 Opdracht 1: Drijfveren . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
4.1.1 Mijn top 10 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
4.1.2 Vragen over mijn drijfveren . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
5 Bronvermelding  5

1 Verschillen tussen het mbo en hbo

Wat zijn de verschillen tussen een mbo- en hbo-opleiding qua loopbaanperspectieven?

1.1 Salaris

Aldus de website https://www.ictergezocht.nl ligt er momenteel vrij weinig verschil tussen het salaris van een mbo’er en een hbo’er [ictergezocht]. In het eerste kwartaal van 2018 was het gemiddelde salaris van programmeurs met een mbo-opleiding €3.380,- tegenover €3.587,- voor hbo’ers. Daarnaast verdienen programmeurs met een vast contract vaak iets minder dan programmeurs zonder vast contract. De salarissen zijn ten opzichte van de afgelopen 10 jaar aan het stijgen, en dit is een trend die zich waarschijnlijk voort zal blijven zetten.

1.2 Baankans

Hoe zit het met de baankans? Naarmate we meer digitale diensten gebruiken en afhankelijker worden van ICT, zullen er ook steeds meer programmeurs nodig zijn om al deze software te ontwikkelen, verbeteren en onderhouden. Uit cijfers van het CBS blijkt dat er tussen 2013 en 2020 zo’n 80.000 opgeleide applicatieontwikkelaars bijgekomen zijn[cbsstudent]. Een aantal interessante statistieken van het CBS:

• Van de in totaal 199.000 applicatieontwikkelaars in 2020 hadden 59.000 daarvan een mbodiploma (ongeveer 30%).

• Eind december 2021 waren er bijna 23.600 openstaande vacatures in de ICT-sector.

• In 2020 had 12 procent van de bedrijven vacatures openstaan voor ICT-specialisten.

1.3 Doorstroommogelijkheden

Nadat je een mbo- of hbo-opleiding gehaald hebt, zijn er een aantal doorstroommogelijkheden. Op de website van de Rijksoverheid[vervolgstudie] is te vinden wat de mogelijkheden na een mbo-studie zijn als je verder wilt studeren. Zo kan je bijvoorbeeld:

• doorstromen naar een hbo-opleiding.

• een Associate degree halen. Dit is een 2-jarige opleiding die qua niveau tussen een mboopleiding op niveau 4 en een hbo-opleiding in zit.

Als hbo-student kan je:

• met een propedeuse, die je krijgt na leerjaar 1 te halen, doorstromen naar het eerste jaar van een universitaire opleiding.

• na het behalen van je bachelor een 2-jarige master gaan doen. Dit kan op hbo-niveau, of op universitair niveau (via een schakelprogramma).

Persoonlijk vind ik dat het in de ICT-sector minder meerwaarde heeft om een vervolgopleiding te gaan doen dan in andere sectoren. In deze sector lijkt de werkervaring in de praktijk ook erg belangrijk te zijn: dit is terug te zien in het geringe verschil tussen het inkomen van een programmeur op mbo- of hbo-niveau. Het is wel zo dat je startsalaris hoger is naarmate je opleidingsniveau hoger is, maar hier staat tegenover dat de opleiding zelf ook geld kost. Of het in de praktijk dus financieel voordeliger is om voor een vervolgopleiding te kiezen, valt te bezien.

2 Uitslag vragenlijst ’mijn competenties’

“In de test zijn er 6 competentiecategorieën, ze staan hieronder in volgorde van belangrijkheid voor jouw met je score erbij.

Denken en leren: 78%
Communiceren: 76%
Leiderschap: 69%
Organiseren: 68%
Taken uitvoeren: 67%

Hieronder de omschrijving van de voor jou belangrijkste categorie, namelijk: denken en leren. Onder Denken en Leren vallen de competenties Analytisch vermogen en Informatieverwerking. Maar ook het vermogen om de eigen persoonlijke kwaliteiten te relativeren behoort tot deze hoofdcategorie. Het kunnen relativeren van je eigen kwaliteiten is een belangrijke voorwaarde voor persoonlijke groei en duurzame (werk)relaties.

2.1 Beste competentie

Je hebt vast meerdere talenten, en één van jouw best ontwikkelde competenties lijkt Assertiviteit te zijn. Assertiviteit is de mate waarin iemand weerbaar is in de onderlinge communicatie. Hierbij spelen vaardigheden zoals nee kunnen zeggen en opkomen voor uzelf een belangrijke rol. Iemand kunnen aanspreken op zijn/haar ongewenst gedrag is een ander aspect dat hier deel van uitmaakt. Ook de mate van duidelijkheid die u hierin laat zien speelt mee met de beoordeling van deze competentie. Het begrip grenzen stellen kunt u zien als een kernbegrip in deze competentie. In hoeverre laat u anderen op een duidelijke manier weten waar uw grenzen liggen?

2.2 Minst ontwikkelde competentie

Je hebt, net als iedereen, ook minder goed ontwikkelde competenties. Eén van de minst goedeq ontwikkelde competenties lijkt bij jou Samenwerking te zijn. Samenwerking is een competentie die bestaat uit een aantal vaardigheden/kwaliteiten zoals luisteren, zich kunnen inleven in een ander en rekening houden met een ander zijn belangrijke vaardigheden. Het rustig omgaan met commentaar dat u krijgt van anderen en hoe u een conflict oplost zijn ook onderdelen van deze competentie.”

2.3 Klopt mijn beeld met deze resultaten?

Ik kan mij redelijk goed vinden in de resultaten van deze test. Ik w

3 iQuest - Oriënteren

Na het invoeren van de resultaten van het iQuest-kaartenspel is mijn top 3 op interessegebied als volgt:

1. Exact & Informatica

2. Aarde en Milieu

3. Economie en Bedrijf

4 Drijfveren en Waarden

In dit hoofdstuk ga ik aan de hand van opdrachten in iQuest bekijken welke drijfveren en waarden voor mij belangrijk zijn. Ook ga ik nadenken over waarom ze belangrijk voor me zijn.

4.1 Opdracht 1: Drijfveren

In deze opdracht ga ik kijken naar welke drijfveren ik heb, en waarom ze belangrijk voor mij zijn.

4.1.1 Mijn top 10

Mijn 10 gekozen drijfveren, op volgorde van belangrijkheid:

1. Problemen oplossen

2. Beslissingen nemen

3. Structuur duidelijkheid

4. Grenzen verleggen

5. Toewerken naar resultaat

6. Samenwerken

7. Praktisch bezig zijn

8. Eigen werktijden bepalen

9. Zelfsturend zijn

10. Mezelf uiten

4.1.2 Vragen over mijn drijfveren

1. Waar krijg ik energie van?

Sociaal contact met mijn klasgenoten en (school)vrienden, en gezond proberen te leven.

2. Waar kom ik mijn bed voor uit?

Ik kom mijn bed uit voor mijn toekomst. Door nu aan mijzelf te werken verbeter ik mijn toekomstige levenskwaliteit.

3. Wat geeft mij voldoening?

Wanneer ik plezier heb in wat ik doe, mijn grenzen verleg, productief en doelgericht kan werken, en nieuwe dingen leer wil ik dit doorzetten om nog beter te worden in wat ik doe.

5 Bronvermelding